Skip Navigation
 

Pies - jamnik?

jamnik długowłosy ok 1,5 roczny
Pies - jamnik?

Pies, tak w ogóle, ale jeszcze nie jamnik.

A kto powiedział że to ma być pies?, no tak, wszyscy tak mówią. Może i mówią, ale na pewno nie wszyscy powinni mieć psa.
Jeżeli nie jesteś przekonany, pewny, a decyzja wynika ż innych pobudek niż wewnętrzne – odpuść sobie psa.
Jeżeli masz problemy z samym sobą, i to bardziej tobą trzeba kierować …… też sobie odpuść. Prawie każdy pies to urodzony przywódca, który tylko czeka na okazję do przejęcia władzy. Tak prawdę powiedziawszy, to on nie chce władzy, tylko twoje postępowanie go do tego zmusza. Pies dominujący to w najlepszym przypadku tylko wstyd, problem dla ciebie i otoczenia. Niektóre rasy w tym względzie nie wybaczają pomyłek.
Jeżeli kupujesz psa dla szpanu, bo ładny, duży, ma egzotyczną nazwę rasy i inne tego typu bzdury, też odpuść. O wyborze rasy decydują nasze potrzeby, możliwości, styl bycia i szereg innych rzeczy z których należy sobie zdawać sprawę. Najpierw poczytaj wszystko co dostępne o interesujących cię rasach i dopiero dokonaj wyboru.
Jeżeli kupujesz psa żeby się dowartościować, patrzcie jakiego mam bojowego psa, jaki wzbudza strach….. też odpuść. Pies nie jest od leczenia kompleksów, od tego są lekarze lub praca nad samym sobą, czasem długa, ciężka i być może bezowocna. Pies co prawda będzie o niebo mądrzejszy od ciebie, ale to ty możesz doprowadzić do tragedii, nie mówiąc o takich drobiazgach, jak twój kac moralny i odpowiedzialność, również karna.
Jeżeli kupujesz psa dla dziecka, dzieci, i tylko dla nich, też sobie odpuść. Większość dzieci, oczywiście w zależności od wieku, chce czerpać przyjemności z zabawy z psem, i z reguły nic ponadto. Jeżeli podejmujesz decyzję o zakupie psa, przejmujesz też odpowiedzialność. Nie licz zbytnio na dzieci, unikniesz zbędnych nieporozumień, a i kłopotów wychowawczych z psem i dziećmi. Umiesz liczyć?, licz na siebie.
Zadaj sobie też pytania:
Czy masz czas dla psa, bo przecież tak naprawdę to siedzisz cały dzień w pracy.
Czy stać cię na to żeby go utrzymać w momencie kiedy ledwo wiążesz koniec z końcem, pies to wydatki. Dobra karma, ewentualne suplementy, łakocie, zabawki, legowisko, kocyki, być może klatka transportowa na dłuższe wypady, smycz, obroża, szczepienia, odrobaczenia, wizyty kontrolne u weterynarza……, i masa innych drobiazgów które kosztują, nie mówiąc o chorobach, które chodzą nie tylko po ludziach.
Przede wszystkim zaś czy potrafisz odwzajemnić jego wielką, psią miłość do ciebie. Czy podołasz ciężarowi odpowiedzialności za stworzenie dla którego jesteś całym światem, jedyną rodziną, skazanym i uzależnionym od ciebie.

Witryna promuje rasę jamniki długowłose standardowe.